Rodzaje kredytów

Standard

Coraz częściej korzystamy z najróżniejszych ofert bankowych. Zarówno same banki jak i inne instytucje finansowe prześcigają się w coraz to ciekawszych i bardziej atrakcyjnych ofertach, mających zachęcić potencjalnych klientów do zaciągania kredytów i pożyczek. Im rodzai możemy wymienić bardzo dużo. Niektóre mają konkretny cel inne natomiast możemy spożytkować według własnego uznania.

Jedną z najszerszych grup takich produktów stanowią kredyty konsumenckie. Nie są one przeznaczone na jakiś konkretny cel, jednakże nie osiągają zbyt wysokich kwot. Przy tego typu wsparciu finansowych wystarczy zazwyczaj posiadanie odpowiedniej formy zatrudnienia a także potwierdzone zaświadczeniem od pracodawcy dochody. Osoby nie mogące takiego dokumentu przedstawić, z powodzeniem mogą zaciągać kredyty na oświadczenie. W tym przypadku klient banku samodzielnie podaje informacje na temat tego gdzie pracuje i jakie dochodu miesięcznie osiąga. Bardzo podobną formę ma kredyt na wyciąg z konta. Tutaj niezbędne jest tylko przedstawienie zestawienia wpływów i wydatków z ostatnich trzech miesięcy i jeżeli potencjalny kredytobiorca nie figuruje w rejestrach dłużników z negatywnymi wpisami, nic nie stoi na przeszkodzie aby przyznano mu kredyt i pożyczkę.

Bardzo popularną grupę kredytów stanowią te, przeznaczone na zakup samochodu. Mogą one w niektórych wypadkach wymagać dodatkowo wpłaty własnej, jednakże kredyt samochodowy w wersji standardowej również w bankach występuje, a raty są przy jego okazji płacone co miesiąc. Nieco bardziej skomplikowana jest kwestia związana z otrzymaniem kredytu konsolidacyjnego. Jest on dedykowany osobom już posiadającym na swoim koncie liczne zobowiązania, których nie mogą spłacić z różnych względów w terminie. Jest on bardzo przydatny w drodze do wyjścia z zadłużenia. Jednorazowo reguluje on wszystkie dotychczasowe kredyty i pożyczki, a klient banku zostaje już tylko z jedną, niższą on sumy poprzednich ratą do spłacania. Oczywiści cały proces zwracania pieniędzy instytucji bankowej trwa nieco dłużej, jednakże jest on znacznie wygodniejszy dla portfela i można sobie z nim poradzić. Dodatkowo oprocentowanie w tym przypadku jest stosunkowo niskie i choćby z uwagi na ten fakt, warto sięgnąć po taką formę pomocy finansowej.

Wiele osób nie posiadających dużych oszczędności decyduje się na kredyt mieszkaniowy. Można go spłacać nawet przez okres 35 lat, a jeśli dodatkowo ubiega się o niego młode małżeństwo, wiele prawdopodobnym jest to, iż otrzyma ono dotację od państwa. Jednakże musi tutaj być spełnione bardzo istotne kryterium, a konkretnie wiek młodszego z małżonków nie może przekraczać 26 lat. Sumy dotacji są uzależnione od regionu kraju a także liczby dzieci w rodzinie zarówno biologicznych, jak i przysposobionych.

Wymienione rodzaje kredytów stanowią tylko mały odsetek wszystkich propozycji, z jakimi banki wychodzą do klientów. Dzięki środkom pieniężnym z instytucji finansowych możemy otwierać firmy, wyjeżdżać na wakacje, zapisywać się na kursy zawodowe a także wyremontować mieszkanie czy w końcu zbudować dom. Tak więc możliwości mamy niemalże nieograniczone. Należy jednak pamiętać zawsze o tym, aby bardzo dokładnie i ze zrozumieniem przeczytać umowę kredytową. Warto np. dowiedzieć się czy wcześniejsze spłacenie kredytu pozwoli nam na odzyskanie części odsetek, czy też czy przy okazji kredytu nie wykupujemy dodatkowego ubezpieczenia. Każdy z tych aspektów wiąże się z dodatkowymi kosztami, a nie zawsze musimy je ponosić. Wręcz przeciwnie kiedy tylko mamy możliwość, należy szukać oszczędności.