Oprocentowanie kredytu gotówkowego

Standard

Z kredytem gotówkowym związane jest wiele pojęć takich jak prowizja, oprocentowanie czy raty kredytu. Każde pojęcie niesie za sobą pewną treść, którą warto zrozumieć.

Kredyt to nie tylko gotówka otrzymywana w szybkim tempie. Na kredyt składają się takie elementy jak zabezpieczenie kredytu, przeznaczenie kredytu, koszty kredytu, rzeczywista roczna stopa oprocentowanie (RRSO), oprocentowanie stałe lub zmienne czy inne.

Czasem pieniądz potrzebny jest nam szybko na nowe auto, remont mieszkania czy wakacyjny wyjazd. W przypadku kredytu jest brane pod uwagę tzw. RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która oznacza związek pomiędzy pełnymi kosztami, które ponosi kredytobiorca, a kwotą otrzymanego kredytu.

Jednakże zanim weźmiemy kredyt warto go przeanalizować pod kątem dodatkowych płatności takich jak wysokość oprocentowania, prowizja czy marża, gdyż ma to wpływ na całkowity koszt kredytu. Poza tym powinno się dopytać czy oprocentowanie kredytu jest stałe czy zmienne, gdyż wpływa to na wysokość rat. Zmienne oprocentowanie to takie, które może się zmienić w trakcie spłaty kredytu. Dokładniej mówiąc na oprocentowanie zmienne składa się stała marża i zmienny wskaźnik pod postacią WIBOR, EURIBOR czy LIBOR. Są to stopy procentowe kredytów oferowanych na rynku międzybankowym. Często zmiana oprocentowania następuje po podniesieniu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

W sytuacji, gdy decydujemy się na kredyt z długim okresem spłaty zazwyczaj mamy możliwość wyboru między stałym i zmiennym oprocentowaniem. Wiadomo, że bardziej korzystne jest stale oprocentowanie, które zapewnia stały i jednakowy koszt miesięcznej raty. Jest kilka banków mających w ofercie stałe oprocentowanie kredytów i są to Deutsche Bank, Bank Zachodni WBK, Getin Noble Bank czy PKO BP.

Warto przypomnieć, że kredyt ze stałym oprocentowaniem jest droższy z uwagi na marże banków. W końcu oprocentowanie to cena kredytu. W skład oprocentowania wchodzą tzw. stopa referencyjna oraz marża banku. Oprocentowanie jest uzależnione od wysokości zaciąganego kredytu i wysokości wkładu własnego. Czasem zdarza się, że oprocentowanie jest zależne od decyzji zarządu danego banku. Oprocentowanie kredytu jest zawsze podawane w stosunku rocznym. Tymczasem raty spłaca się każdego miesiąca i z tego powodu bank każdego miesiąca ustala kapitał pozostały do spłaty i od niego oblicza odsetki. Gdy mamy do czynienia z ratami malejącymi to kwota odsetek jest doliczana do stałej sumy kapitału, która jest spłacana co miesiąc.

Kredyty są zazwyczaj spłacane w ratach równych lub malejących. Na ratę kredytu składa się kapitał i odsetki. Tymczasem kredyty hipoteczne są zazwyczaj przyznawane na zasadzie oprocentowania zmiennego i z tego powodu co jakiś czas bank przesyła kredytobiorcy nowy harmonogram spłat.

Na wysokość oprocentowania wpływ mają zmiany stóp procentowych NBP. Jest to istotne, gdyż banki w kraju stosują uśrednioną wartość WIBOR-u do aktualizacji oprocentowania kredytów, wejdź na http://www.naszakasa.eu/ i zobacz najlepsze oferty.